25.11.2024

Proste zasady, które pomogą roślinom doniczkowym

Nowa energia dla wnętrza, pomoc w relaksie i koncentracji, a także względy estetyczne – lista zalet posiadania roślin doniczkowych w domu czy biurze jest naprawdę długa. Decydując się na uprawę, trzeba jednak pamiętać o zasadach, których stosowanie pomoże zielonym przyjaciołom. Jak pielęgnować kwiaty doniczkowe?

Nowa energia dla wnętrza, pomoc w relaksie i koncentracji, a także względy estetyczne – lista zalet posiadania roślin doniczkowych w domu czy biurze jest naprawdę długa. Decydując się na uprawę, trzeba jednak pamiętać o zasadach, których stosowanie pomoże zielonym przyjaciołom. Jak pielęgnować kwiaty doniczkowe?

Warto pamiętać o tym, aby dopasować gatunek rośliny do naszej wiedzy i zasobów czasu oraz uwagi, jaką możemy jej poświęcić. Na rynku działa obecnie wiele kwiaciarni oferujących szeroki asortyment. Do wielu z nich każdego dnia trafiają tysiące roślin od Grupy Rekpol, która zaopatrza florystów jako jeden z największych dostawców w kraju.

Gdy kupujemy bukiet kwiatów, staramy się utrzymać jego świeżość, aby cieszył nasze oczy jak najdłużej. W przypadku roślin w doniczkach sytuacja wygląda nieco inaczej. Ich pielęgnacja to inwestycja w przyszłość, która zwraca się, jeśli jesteśmy wystarczająco cierpliwi. Istnieje jednak szereg „pułapek” stojących na drodze ku uprawie idealnej rośliny, na które łatwo wpaść. Zwłaszcza, gdy jesteśmy początkującymi ogrodnikami. Na co warto zwrócić uwagę, aby zminimalizować ryzyko niepowodzeń? Podpowiadamy!

– Wymień podłoże – rośliny sprzedaje się czasem w ziemi bez potrzebnych wartości odżywczych. W domu trzeba zapewnić roślinie odpowiednie warunki, a najlepiej zacząć od dobrego podłoża.
– Zadbaj o wilgoć powietrza – mokry ręcznik pod kaloryferem lub miseczka z wodą w pobliżu grzejnika pomogą poprawić poziom wilgoci. Dla wielu roślin jej podwyższony poziom jest bardzo pomocny.
– Pamiętaj o regularnym podlewaniu – niech nie zmyli Cię wysoki poziom wilgoci powietrza. Należy regularnie sprawdzać ziemię i w razie potrzeby podlewać kwiaty. Ilość wody zależy od roślin i stanu ziemi. Równie ważne jest, aby nie przesadzić. Pamiętaj, że nie zawsze przesuszona wierzchnia warstwa ziemi oznacza, że roślina „ma za sucho”. Poziom wilgoci możesz sprawdzać np. długą wykałaczką.
– Wybierz odpowiednią doniczkę – sporo osób na początku swojej przygody z uprawą roślin popełnia jeden podstawowy błąd – kupuje doniczkę bez otworów. A to najprostsza droga do grzyba i zgniłych korzeni.
Unikaj źródeł ciepła – w sezonie grzewczym to duże zagrożenie dla roślin. Nie stawiaj ich w pobliżu źródeł ciepła ani na podłodze, jeśli jest ogrzewana. Z drugiej strony – uwaga na przeciągi.
– Nie zniechęcaj się – rośliny po zmianie otoczenia często potrzebują czasu, żeby „odchorować”. To normalne i jeśli dbamy o nie odpowiednio, to z czasem zwykle znów wyglądają przepięknie! Można pomóc im specjalną odżywką.

Oczywiście to kilka podstawowych trików i zasad. Szczegóły dotyczące pielęgnacji zależą od danego gatunku. W momencie zakupu zawsze warto spytać ekspertów w kwiaciarni. Cenną wiedzę można zdobywać także na kursach i szkoleniach w Międzynarodowym Instytucie Florystycznym oraz Branżowym Centrum Umiejętności w Turzy Śląskiej.